Může umění zlepšit nebo dokonce změnit náš život? Marxisté tvrdili, že to je nadstavba společnosti, samá voda. Skutečné umění je životadárná součást světa lidí. Síla umění – obrazově podmanivé, vypravěčsky dramaticky strhující, širokopásmové dokumentární portréty stylotvorných umělců. Cyklus dokumentů BBC připravil a uvádí Simon Schama.
Simon Schama, autor a průvodce znamenitého osmidílného cyklu Síla umění význačný britský historik a kulturní antropolog, působil na předních světových univerzitách, je autorem kroniky francouzské revoluce Občané (Prostor, 1966), televizního seriálu Historie Británie (2000) a esejistické publikace Krajina a paměť (Argo/Dokořán, 2007).

Francouzský neoklasicista Jacques Louis David (1748-1825) byl svého času oficiálním malířem Napoleona, potom revoluce, nakonec kvůli jeho mistrovskému dílu „Maratova smrt“ odmítli jeho tělo ve Francii pohřbít. Jean Paul Marat, nejparanoidnější ze všech fanatiků revoluce, byl zavražděn ve vaně. Podle Marata nebylo nikdy zabito dost lidí, přitom pro Davida Marat nebyl obluda, ale světec. David, s nímž mávaly politické víry, celý život nevyznával nic jiného než čest a ctnost.

1

2

3

4

5

6

Síla umění – 5. David

Díly seriálu

Popis filmu Síla umění – 5. David

()

stopáž: min.
rok:

hodnocení na ČSFD: %

Komentáře