Může umění zlepšit nebo dokonce změnit náš život? Marxisté tvrdili, že to je nadstavba společnosti, samá voda. Skutečné umění je životadárná součást světa lidí. Síla umění – obrazově podmanivé, vypravěčsky dramaticky strhující, širokopásmové dokumentární portréty stylotvorných umělců. Cyklus dokumentů BBC připravil a uvádí Simon Schama.
Simon Schama, autor a průvodce znamenitého osmidílného cyklu Síla umění význačný britský historik a kulturní antropolog, působil na předních světových univerzitách, je autorem kroniky francouzské revoluce Občané (Prostor, 1966), televizního seriálu Historie Británie (2000) a esejistické publikace Krajina a paměť (Argo/Dokořán, 2007).

Před tímto italským barokním sochařem, malířem a architektem nikdo nedokázal přinutit mramor, aby se natolik podobal lidskému tělu. Sousoší „Extáze svaté Terezy“ si Vás naprosto podmaní. Když francouzský znalec z 18. století se na Terezu podíval, prohlásil: „Jestli je tohle láska k Bohu, tak tu dobře znám.“ Nebyl to žádný jedovatý vtip, ale smeknutí klobouku před Berninim za to, že vytvořil nejnáročnější věc na světa: vizuální podobu čiré blaženosti.

1

2

3

4

5

6

Síla umění – 3. Bernini

Díly seriálu

Popis filmu Síla umění – 3. Bernini

()

stopáž: min.
rok:

hodnocení na ČSFD: %

Komentáře